Kosiarka ogrodowa z napędem – czy warto?

Jeżeli chcemy, aby nasz ogród urzekał wyglądem, musimy poświęcić sporo czasu na jego odpowiednią pielęgnację. Szczególnie istotnym zabiegiem jest jego systematyczne koszenie. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, warto rozważyć zakup kosiarki ogrodowej z napędem. Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Jaka kosiarka do ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Jaka kosiarka do ogrodu? Podstawową zaletą kosiarki z napędem jest to, iż nie musimy jej pchać. Porusza się ona bowiem w sposób automatyczny. W praktyce oznacza to, iż koszenie trawy nie wymaga od nas aż tak dużego wysiłku, jak w przypadku kosiarek elektrycznych i spalinowych pozbawionych napędu. Nasze zadanie polega jedynie na odpowiednim sterowaniu sprzętem. Jest to zatem niezwykle wygodna opcja, zwłaszcza w przypadku dużych ogrodów.

Wybierając kosiarkę z napędem, warto zwrócić uwagę na rodzaj mechanizmu, który napędza koło. może to być sprzęt wyposażony w:

  • przekładnię ślimakową – w tym wypadku koła napędzane są wirnikiem śrubowym (ślimakiem) i kołem zębatym (ślimacznicą). Działanie przekładni ślimakowej oparte jest na tarciu, które przenosi moc. Wadą tego rozwiązania jest to, iż czasem dochodzi do samo zahamowania przekładni, co w podczas pracy może okazać się niezwykle irytujące.
  • przekładnię kątową – to wygodniejsza opcja, składająca się z dwóch kół zębatych, które napędzają pasek. To właśnie on odpowiada za przeniesienie napędu na koła urządzenia. W porównaniu z przekładnią ślimakową jest to prostszy mechanizm, co przekłada się na niższą cenę sprzętu tego typu. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji jest to również mniej awaryjne urządzenie.

W przypadku droższych urządzeń montuje się wał kardana. Wśród jego zalet wymienia się przede wszystkim dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Decydując się na kosiarkę z napędem, należy wziąć pod uwagę również ukształtowanie terenu. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia wyposażone w napęd na przednią lub tylną oś. Jeżeli ogród jest nierówny, wówczas lepszym rozwiązaniem okaże się sprzęt z mechanizmem napędzającym koła znajdujące się z tyłu. Dzięki temu koszenie będzie przebiegało sprawniej i płynniej.

Kosiarka z napędem – czy warto?

Wśród podstawowych zalet urządzeń z napędem wymienia się:

  • możliwość koszenia bez użycia jakiejkolwiek siły,
  • krótszy czas pracy w porównaniu z tym, jaki obserwujemy w przypadku stosowania kosiarek bez napędu,
  • duża powierzchnia robocza, dzięki czemu koszenie dużych trawników przebiega sprawniej.

Wszystko to sprawia, iż jest to urządzenie niezwykle wygodne i funkcjonalne, co nie oznacza jednak, iż jest całkowicie pozbawione wad. Wśród głównych mankamentów wymienia się przede wszystkim dużą wagę urządzenia, a także utrudnione sterowanie bez włączonego napędu – jeżeli chcielibyśmy lekko przestawić kosiarkę bez jej uruchamiania, musimy użyć sporej siły. Koła stawiają bowiem duży opór.

Tego typu kosiarka do ogrodu sprawdzi się w przypadku dużych posesji, gdzie nie ma wielu zakrętów i zakamarków. Ma bowiem problemy z dotarciem do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli zaś dysponujemy małym i krętym trawnikiem, lepiej zdecydować się na urządzenie bez napędu. Jest ono bowiem zwrotniejsze.

Podsumowując, dostępne na rynku kosiarki z napędem to rozwiązanie dobre, jeśli dysponujemy sporym ogrodem. Wówczas szybciej i bez zbędnego wysiłku skosimy trawę. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na rodzaj napędu. Przekładnia kątowa to lepsza opcja. Jest bowiem mniej awaryjna. Jeżeli zaś zależy nam na tym, aby sprzęt sprawdził się na nierównym terenie, wybierzmy model z napędem na tylne koła.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również