RAZEM IO1: Świadomość dialogu międzykulturowego w UE
Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) prezentuje studium przypadku dotyczące dialogu międzykulturowego. Raport z analizy porównawczej jest pierwszym produktem intelektualnym opracowanym w ramach europejskiego projektu "TOGETHER: Towards a Cultural Understanding of the Other".
Poznajemy projekt RAZEM
Jest to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, którego ogólnym celem jest wspieranie pokoju, pojednania i demokracji między krajami europejskimi a ich sąsiadami. Kluczowym elementem projektu jest dialog międzykulturowy i jego włączenie w programy lokalnych społeczności. Jest to koncepcja, która uznaje i uwzględnia zarówno podobieństwa, jak i różnice. Partnerstwo strategiczne RAZEM składa się z następujących krajów: Cypr, Gruzja, Grecja, Włochy i Liban.
Prezentacja IO1: Raport z analizy porównawczej
Do realizacji tego etapu przyjęto metodę mieszaną. Badania obejmowały analizę źródeł wtórnych (desk-based research) oraz instrument badań pierwotnych. Najwyraźniej wyniki badań pokazały, że realizacja tej koncepcji może być zmienna. Mianowicie, krajobraz kulturowy danego kraju kształtuje tę koncepcję. W związku z tym należy odpowiednio kształtować politykę w tym zakresie.
Oba podejścia badawcze zbiegły się w kierunku pełnych szacunku spotkań kulturowych, wzajemnego zrozumienia i konstruktywnego dialogu, jako podstawy dialogu międzykulturowego. Jednak różne konteksty poszczególnych krajów, takie jak: język, polityka, pamięć historyczna oraz pozycja społeczna i kulturowa mogą skomplikować realizację tej koncepcji. Niemniej jednak, w raporcie stwierdzono, że wspomniane przeszkody mogą okazać się również szansami.
iED uznaje znaczenie poszanowania odmienności każdego kraju, dlatego też promocja tej koncepcji jest jednokierunkowa. W związku z tym, misją naszego instytutu jest aktywny udział w licznych projektach europejskich, o odpowiedniej treści. Jeśli jednak chcieliby Państwo przyczynić się do realizacji naszego celu, prosimy o kontakt.
Zobacz również
-
25 października 2021
Sztuczna inteligencja i zarządzanie migracją
25 października 2021Jak zarządzanie wiedzą może pomóc w poprawieniu...
25 października 2021Ponowne określenie europejskich priorytetów w...
25 października 2021How Reducing School Dropouts can Increase Youth...
Kategorie
Projekty krajowe
Dotacje UE
Wnioski unijne
Inne