Dofinansowania

Nasz kraj jako pierwszy uzyskał zgodę na dzielenie funduszy w ramach Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, gdy chodzi o realizację programów w nowej perspektywie. W sumie udało się przygotować już 11 tego typu projektów drogowych, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Wszystko to z czym póki co mamy do czynienia to programy łącznie na kwotę około 3,3 mld euro i połowa z tego to właśnie środki jakie będą pozyskiwane z funduszy europejskich. Jako jeden z pierwszych projektów został wykonany projekt na drogę między Rzeszowem a Lublinem. Wartość tego przygotowywanego projektu to około 150 mln złotych. Oprócz tego mamy jeszcze kilka innych projektów, które są zatwierdzone i w sumie w tych ramach powstać ma około 340 km dróg. Na ich budowę będzie można przeznaczyć niecałe 3,5 mld euro. W tym względzie będzie można natomiast oczekiwać wsparcia, które sięgać będzie około połowy tych wszystkich kosztów jakie będzie trzeba ponosić.

Minister Infrastruktury i Budownictwa zauważył, że dofinansowanie z funduszy europejskich to na pewno dla naszego kraju bardzo duże wsparcie, które daje nam wiele możliwości, gdy chodzi o rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i takich, które odnoszą się w naszym kraju do infrastruktury ( Fundusze unijne można pozyskać z pomocą takich firm jak A1 Europe: http://www.a1europe.pl/oferta/oferta-na-kompleksowe-pozyskiwanie-i-obsluge-dotacji-unijnych ). Mamy również propozycje nowych odcinków drogowych, które będą realizowane w ramach tej nowej perspektywy. W grę wchodzą m.in. odcinki drogi ekspresowej S3 (Sulechów - Nowa Sól - Kaźmierzów - Legnica), odcinek drogi ekspresowej S5 (Korzeńsko- Wrocław), S7 (Miłomłyn – Olsztynek, Kraków – Christo Botewa, Checiny - Jedrzejów), S8 (Wiśniewo – Jeżewo, Marki - Radzymin) oraz odcinek S51 (Olsztyn – Olsztynek). W sumie całość projektów jest przygotowywana pod kątem dofinansowania w latach 2014 – 2020.

Duże znaczenie ma również dla naszego kraju to, że będzie rozbudowywana Oś główna III, która dotyczyć będzie między innymi transportu drogowego oraz lotniczego. Tym samym dostaniemy szansę na połączenie krajowe oraz międzynarodowe. Szczególnie tutaj znaczenie będzie miała droga Olsztyn – Olsztynek, która jest ważnym elementem, gdy chodzi o ość Ten – T oraz taka, która ma znaczenie dla transportu multimodalnego. Będzie to także duża szansa na to, że uda się w sposób skuteczny odciążyć wiele miast od ruchu drogowego, który staje się obecnie dla wielu osób mocno dokuczliwy.

Zobacz również