Pisanie wniosków unijnych – 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację cz II
6. Zapoznaj się z narzędziami Należy się zapoznać także z tym jak wygląda procedura związana ze składaniem wniosku. Musimy sprawdzić czy będzie to forma elektroniczna czy papierowa. Należy także sprawdzać czy wniosek wysyłać można pocztą, czy obowiązkowe będzie jego osobiste złożenie. Do przygotowywania najczęściej będzie specjalny internetowy generator, który sprawę nam nieco ułatwi. Dzięki niemu wprowadzenie danych stanie się łatwiejsze. dobrze będzie jednak poznać odpowiednio funkcjonowanie tego generatora (Sprawdź również ofertę firmy A1 Europe - skuteczne pisanie wniosków o dotację: http://www.a1europe.pl/skuteczna-pomoc-w-zakresie-pisania-wnioskow-o-dotacje-unijne ). Wprowadzając wstępne dane będzie można sprawdzić czy wszystko jest dobrze przygotowane. W ten sposób uda się zobaczyć czy z wprowadzaniem danych nie ma problemów. Generatory działają online i dlatego warto mieć zapisywaną na bieżąco wersję, tak by nie stracić tego co udało się nam po wielu godzinach wypracować. Czasami generator może się bowiem zawiesić i będzie znaczący problem.
7. Postępuj zgodnie z instrukcją pisania wniosku Do przygotowywania wniosków najczęściej mamy specjalną instrukcję i dlatego warto zwracać na nią uwagę i przygotowywać wszystko zgodnie z tym jak instrukcja jest napisana. Dzięki temu uda się nam uniknąć błędów, które rzeczywiście mogą się okazać problemowe. Mamy instrukcje, których powinniśmy się również trzymać, gdy chodzi o wymagania jakie są stawiane. Jeśli znamy kryteria jakie są do danego projektu łatwiej będzie o pozytywny wynik.
8. Sprawdź wykonalność wskaźników projektu We wniosku należy umieszczać także wskaźniki, które będą się odnosić do atrakcyjności projektu. Warto więc tą kwestię odpowiednio poznać i ten element także uzupełniać.
9. Bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje w trakcie pisania wniosku o dotacje W trakcie pisania wniosków mogą się pojawić różnorakie sytuacje, dlatego będzie dobrze umieć wprowadzać zmiany, gdy pojawi się tego typu konieczność.
10. Czy zainwestowałbyś w swój projekt? Przygotowując wniosek powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie samemu czy jest to wniosek na tyle atrakcyjny, że sami także chcielibyśmy w niego inwestować. Wtedy uda nam się uzyskać pewien dystans i wydaje się, że zdecydowanie łatwiej będzie nam to ocenić. Czasami projekt może wymagać pracy wielu osób, dlatego warto się zastanowić jak będzie można go wykonać i czy rzeczywiście efektywność będzie taka, że będziemy z niej zadowoleni.
Zobacz również
-
13 lipca 2016
Sztuczna inteligencja i zarządzanie migracją
13 lipca 2016Jak zarządzanie wiedzą może pomóc w poprawieniu...
13 lipca 2016Ponowne określenie europejskich priorytetów w...
13 lipca 2016How Reducing School Dropouts can Increase Youth...
Kategorie
Projekty krajowe
Dotacje UE
Wnioski unijne
Inne