Dlaczego burza mózgów jest ważną częścią naszej codziennej rutyny w pracy?

Rozpoczęcie każdego dnia z dobrym planem pracy, co musisz zrobić, jest ważne, ponieważ może łatwo pomóc zaplanować swoje obowiązki w oparciu o ich znaczenie. W miejscu pracy równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest posiadanie harmonogramu i dobrego planu codziennych zadań i obowiązków.

Jednak w miejscu pracy, codzienna rutyna może nieco zabić inspirujący wenę, która jest odpowiedzialna za Twoje najlepsze wyniki. Niestety, rutyny nie da się całkowicie uniknąć. Istnieją jedynie sposoby, aby uczynić ją lepszą.

Czym jest burza mózgów?

Burza mózgów jest jednym z takich sposobów. Dla wielu osób burza mózgów to coś więcej niż tylko proces. To forma sztuki pracy, która pozwala im myśleć i wpadać na nowe, ekscytujące pomysły. Jest to sposób, aby zobaczyć, co może przynieść przyszłość w oparciu o ich pomysły. Ale co najważniejsze, jest to sposób na zastanowienie się nad różnymi materiałami, które mogą wnieść na stół.

Zanim przeanalizujemy proces, który można wykorzystać do włączenia burzy mózgów w codzienne życie zawodowe, musimy najpierw nadać burzy mózgów jaśniejszy termin. Czym więc dokładnie jest burza mózgów? Burza mózgów to metoda generowania pomysłów na rozwiązanie problemu, w której zazwyczaj bierze udział grupa pod kierunkiem moderatora. Jest ona zazwyczaj stosowana w początkowych fazach projektu i stanowi szybki sposób na wykorzystanie kreatywności ograniczonej liczby osób do realizacji dużej liczby pomysłów.

Przedstawianie pomysłów

Jako produktywny proces, burza mózgów może przybierać różne formy. Niektóre sesje burzy mózgów polegają na podrzucaniu pomysłów, które potencjalnie mogą przynieść zyski, bez ich ponownego analizowania czy edytowania. Innym rodzajem burzy mózgów są te związane z konkretnymi projektami. Firma prowadzi projekt i musi poprawić jego wyniki i uczynić go lepszym. Tym razem burza mózgów będzie bardziej skoncentrowana, pomysły będą musiały być dokładnie sprawdzone i przedyskutowane, zanim będą miały potencjał i staną się częścią projektu.

W każdym przypadku burza mózgów może przynieść najbardziej pozytywne rezultaty, zakładając, że ci, którzy ją przeprowadzają, robią to dobrze. Choć może to brzmieć jak naturalny proces, który technicznie rzecz biorąc jest, istnieje kilka kroków, które należy podjąć, aby się do niego przygotować.

Proces burzy mózgów

Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby przygotować się do efektywnej sesji burzy mózgów:

 1. Cele i zadania: Pamiętaj, że żaden proces nie może być efektywny, jeśli nie ma przynajmniej jednego jasnego celu i jednego zadania. Jeśli nie wiesz, po co przeprowadzasz burzę mózgów, jak zrobisz to efektywnie?
 2. Indywidualne przemyślenia: Burza mózgów może wymagać grupy osób, aby była skuteczna, ale nadal jest to rodzaj procesu indywidualnego. Zanim zaczniesz pracować nad pomysłami w grupie, spróbuj najpierw popracować nad nimi samodzielnie.
 3. Grupa jest ważna: Jak wspomniano powyżej, burza mózgów wymaga pracy grupowej, jeśli ma być skuteczna. Pozostaje jednak pytanie. Jakiego rodzaju ma to być grupa? Upewnij się, że ludzie, których zaprosisz do współpracy, będą ludźmi, z którymi da się pracować!
 4. Oczekiwania: Teraz niektórzy ludzie mogą nie mieć jasnych oczekiwań od sesji burzy mózgów. Niektórzy z drugiej strony mogą. JEŚLI wiesz, czego chcesz i czego szukasz być jasne o tym od początku.
 5. Środowisko jest ważne: Wyobraź sobie, że musisz pracować w starym, ciemnym pokoju, w którym wokół ciebie jest pełno inspiracji. Teraz wyobraź sobie, że jesteś gdzieś czysty, ze świeżym powietrzem i tylko prawo kolory, aby uzyskać twórcze soki płynące. Rezultaty będą zdumiewające.
 6. Zawsze wybieraj lidera zespołu: Podczas gromadzenia grupy ludzi do wspólnej pracy, musisz pamiętać, że rzeczy mogą wymknąć się spod kontroli od czasu do czasu. Musisz wyznaczyć lidera zespołu, który będzie potrafił zarówno inspirować i stymulować pomysły, jak i trzymać grupę razem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Burza mózgów przynosi rozwiązania, jest procesem niezbędnym dla wszystkich firm i może przynieść niesamowite rezultaty. W zależności od liczby projektów, które realizujesz, możesz zacząć od jednej sesji burzy mózgów w miesiącu i stopniowo zwiększać ich liczbę.

Rozwijanie umiejętności

Dzięki burzy mózgów będziesz w stanie rozwinąć umiejętności bardzo potrzebne wszystkim pracownikom i pracodawcom. Umiejętności te obejmują, ale nie ograniczają się do

 1. Umiejętności komunikacyjne.
 2. Empatia
 3. Inteligencja emocjonalna
 4. Umiejętności pracy w zespole
 5. Umiejętności przywódcze i inne...

Projekt INNOovaSouth został specjalnie stworzony, aby pomóc zwiększyć innowacyjność w miejscu pracy poprzez dostarczenie dedykowanych instrumentów dla MŚP, które dążą do nowych modeli biznesowych. Burza mózgów jest jednym z tych instrumentów, a nauczenie się jak to robić może zająć trochę czasu. Pod koniec dnia, wszystkie firmy mogą odnieść korzyści z kilku dobrych sesji burzy mózgów.

Zobacz również