Wywiad z dyrektorem generalnym Out of the Box International Network, Marko Paunovicem

Krótka biografia

Marko Paunović jest ekspertem w dziedzinie finansowania unijnego, który swoje dążenie do innowacji społecznych łączy z kreatywnym podejściem do edukacji i fundraisingu. Jest konsultantem, moderatorem i przedsiębiorcą społecznym. Marko pochodzi z Serbii, gdzie studiował nauki polityczne na Uniwersytecie w Belgradzie.

W ostatnich latach działał na rzecz instytucji europejskich i uważnie śledził politykę UE w zakresie spójności, przedsiębiorczości, Internetu, rozszerzenia i młodzieży. Jest założycielem i dyrektorem generalnym Out of the Box International, międzynarodowej sieci z siedzibą w Brukseli zajmującej się innowacjami społecznymi.

Jakie jest Pana obecne stanowisko zawodowe?

  • Założyciel i dyrektor generalny Out of the Box International Dyrektor generalny Consulting EU

Które z Twoich osiągnięć doprowadziły Cię do obecnego stanowiska?

Założyłam i prowadziłam kilka organizacji non-profit oraz firm i moją największą lekcją jest to, że trzeba pozostać autentycznym, nawet jeśli sprawy nie idą zgodnie z planem. Jeśli boisz się popełniać błędy, możesz zostać w domu i oglądać telewizję lub dostać stabilną, słabo płatną pracę w administracji publicznej swojego kraju i codziennie narzekać na to, że "życie było dla Ciebie ciężkie". Moje doświadczenie mówi, że nikogo tak naprawdę nie obchodzi twoje narzekanie.

Jakie były Twoje poprzednie doświadczenia zawodowe?

Kiedy mój kraj był w głębokim kryzysie społecznym i ekonomicznym, zniszczony przez wojnę domową i ostatecznie zbombardowany w 1999 roku, zaangażowałem się zarówno w inicjatywy pokojowe, jak i w ruch, który domagał się demokracji, dialogu i jakiegoś normalnego życia w Serbii. Wkrótce potem zaczęłam pracować na rzecz Europy, solidarności i innowacji poprzez edukację nieformalną i międzykulturowe działania edukacyjne w kontekście europejskim.

Byłam dyrektorem wykonawczym Touch Ltd, firmy eventowej z Belgradu i sekretarzem generalnym YEU International, europejskiej sieci pacyfistycznej.

Jakie są Pani główne obszary specjalizacji?

  • Doradztwo w zakresie polityki UE i finansowania UEModeracja wydarzeń publicznychSzkolenia w zakresie zarządzania projektami

Trzy przymiotniki opisujące Twoją postawę zawodową

  • Wytrwałość, Innowacyjność, Elastyczność

Czy może Pani zdradzić główne składniki, które wnoszą do Pani pracy doskonałość?

Wierzę, że te trzy składniki dają szczególną przewagę podczas pracy ze mną:

1) Wykształcenie w dziedzinie nauk politycznych, doświadczenie w polityce UE i doświadczenia w finansowaniu zapewniają solidną podstawę w zapewnieniu doskonałego zrozumienia kontekstu polityki, aspektów zarządzania i wreszcie nieudanych historii, których należy unikać.

2) Techniki komunikacyjne pozwalają mi na przekazywanie mojego doświadczenia w różnych okolicznościach, na przykład podczas szkoleń, wydarzeń moderacyjnych lub spotkań.

3) Moja aktywność w społeczności praktyków i ekspertów pozwala mi rozwijać kompetencje, uczyć się i być na bieżąco. Jestem otwarta na zmiany i staram się doskonalić swój wkład zgodnie z rozwojem sektora.

Jakie było Twoje najważniejsze osiągnięcie zawodowe do tej pory?

Moim najważniejszym osiągnięciem zawodowym do tej pory jest możliwość pracy nad projektami, które mnie inspirują i stawiają przede mną wyzwania. Cieszę się również, że miałam okazję pomagać ludziom w rozwijaniu ich zawodowych historii i marzeń.

Nad czym obecnie pracujesz?

Obecnie rozwijam nowy start-up "Smart City Consulting Group" wraz z firmą informatyczną Kamisoft, oferującą szeroki zakres usług konsultingowych dla przyszłych inteligentnych miast w Europie.

Jaki jest następny ważny cel, który chce Pan osiągnąć?

Chciałbym zwiększyć swój zasięg w Internecie i dzielić się swoją wiedzą z ludźmi na całym świecie.

Co robisz dla lepszego społeczeństwa?

Wszystko, co robię, jest związane z promowaniem lepszych społeczeństw. Innowacje, solidarność i różnorodność są integralną częścią mojej etyki pracy.

Zobacz również