2020:Inne lato w Grecji

Grecja cieszy się opinią jednej z najlepszych destynacji turystycznych na świecie. Grecja nadal pozostaje preferowaną destynacją turystyczną, jednak żadne statystyki nie są w stanie przewidzieć, jak dokładnie wpłynie na to sytuacja w związku z pandemią COVID-19, która nawiedziła całą planetę. Branża turystyczna jest jednym z kluczowych filarów gospodarki kraju.

85% ruchu turystycznego ma miejsce w miesiącach maj-październik , natomiast pełne miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień, co intensywnie pokazuje sezonowość turystyki w Grecji. Rząd nadmiernie analizuje obecne okoliczności i stara się opracować plan, który ma na celu ograniczenie konsekwencji w sektorze turystycznym i ogólnie w gospodarce.

Paszporty zdrowotne", które pozwoliłyby władzom na uzyskanie informacji o stanie zdrowia turystów wjeżdżających do kraju drogą powietrzną, morską lub samochodową, o czym mówił minister zdrowia w greckiej telewizji (kanał Skai). Takie podejście jest obecnie dyskutowane w Europie z podobnymi systemami, aby umożliwić obywatelom bezpieczny wyjazd na wakacje w okresie letnim.

Ponadto, minister dodał, że sezon turystyczny w kraju zostanie najprawdopodobniej ograniczony do trzech miesięcy w tym roku, od lipca do września. Podczas spotkania z ministrami turystyki 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Grecja wyraziła chęć przyjęcia podróżnych, u których wykryto przeciwciała przeciw wirusowi COVID-19 i którzy uważani są za odpornych na jego działanie.

Wiele osób kwestionuje tę taktykę i jej skuteczność, ponieważ nie ma jeszcze wystarczających dowodów na to, jak zareaguje ludzki organizm, czy jeśli ktoś raz zostanie zarażony wirusem, to automatycznie oznacza, że nie może zostać zarażony drugi raz. Są to kwestie ciągle dyskutowane i badane, jednak postępy wirusa pokażą jak rząd poradzi sobie z ogólną sytuacją w turystyce.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie projektu HostVet finansowanego przez Unię Europejską.

Zobacz również