Podstawy bezpieczeństwa cybernetycznego i audytów ryzyka technologicznego dla przedsiębiorstw
Wraz z pojawieniem się Internetu świat stał się globalną wioską. Każdy rości sobie prawo do kawałka nieruchomości (strony internetowe, strony w mediach społecznościowych i inne) w tej ogromnej przestrzeni, a firmy nie są z tego wyłączone.
Niestety, w miarę jak firmy korzystają ze wszystkich dobrodziejstw Internetu, muszą również zmagać się z obecnością cyberprzestępców i ich wybrykami. Aby utrzymać się na rynku, należy podjąć środki ostrożności i zabezpieczyć swoje internetowe zasoby biznesowe przed cyberatakami.
Podstawowe strategie bezpieczeństwa cybernetycznego dla firm
Powszechnie uważa się, że zagrożenia cybernetyczne stanowią większy problem dla dużych korporacji i agencji rządowych. W rzeczywistości, większość cyberprzestępców to oportuniści, którzy preferują łatwe cele, czyli po prostu każdą osobę lub organizację o słabych zabezpieczeniach cybernetycznych.
Tak więc, niezależnie od tego, jak duża lub mała jest Twoja działalność biznesowa, następujące strategie bezpieczeństwa cybernetycznego będą miały fundamentalne znaczenie dla ochrony prywatności danych.
1. Promowanie w firmie kultury dbałości o bezpieczeństwo
Aby zmaksymalizować skuteczność strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, każdy pracownik firmy, a nie tylko pracownicy działu informatycznego, musi być w nie zaangażowany.
Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, aby wszyscy rozumieli, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest dla firmy najwyższym priorytetem. Pojedyncze naruszenie może kosztować firmę wiele pieniędzy i spowodować, że klienci stracą do niej zaufanie.
Inwestowanie w szkolenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pokazanie pracownikom, jak ważne jest bezpieczeństwo cybernetyczne.
Większość przypadków infiltracji systemów firmowych wynika ze złych decyzji pracowników, takich jak dobrowolne podawanie informacji do logowania w wyniku socjotechniki, uleganie schematowi phishingu lub wybór słabego hasła. Poświęć czas na zapoznanie pracowników z popularnymi technikami hakowania i najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.
2. Zainwestuj w zabezpieczenia w chmurze dla swojej firmy
Bezpieczeństwo w chmurze należy traktować jako ubezpieczenie i ochronę zasobów firmy online. Celem jest zapewnienie, że wszystkie aplikacje, dane i infrastruktura oparte na chmurze są bezpieczne i pewne, zwłaszcza jeśli gromadzisz wrażliwe dane klientów, takie jak dane osobowe.
Pierwszym krokiem do ochrony zasobów online jest wybór odpowiedniej technologii opartej na chmurze. Choć systemy te mogą zapewnić firmie niezbędną infrastrukturę (np. przestrzeń dyskową na pliki biznesowe) i są bardzo wydajne, opłacalne i dostępne, nie wszystkie są sobie równe.
Bardzo ważne jest, aby wybierać aplikacje i platformy chmurowe z wbudowanymi zabezpieczeniami, które chronią przed lukami w zabezpieczeniach i zapewniają najwyższy dostępny poziom bezpieczeństwa. Nie należy jednak na tym poprzestawać; warto rozważyć zainwestowanie w produkty zabezpieczające, takie jak zapory sieciowe i sieci VPN, aby wzmocnić tę ochronę.
Oczywiście aplikacje te nie zapobiegną wszystkim rodzajom cyberzagrożeń, ale są niezwykle skuteczne, gdy są prawidłowo stosowane.
Pro Tip: Na wszelki wypadek upewnij się, że posiadasz wiele kopii zapasowych danych swojej firmy. Przyda się to, jeśli nie będziesz mieć dostępu do swoich danych w chmurze z powodu klęski żywiołowej lub ataku ransomware.
3. Zaplanuj regularne aktualizacje i ulepszenia sprzętu i oprogramowania
Choć często pomijana, jedną z najskuteczniejszych strategii poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego firmy jest regularne aktualizowanie harmonogramu narzędzi technologicznych, z których korzysta.
Programiści nieustannie poszukują luk w zabezpieczeniach swoich aplikacji, a gdy je znajdą, wydają poprawki, które je chronią. Ta nowa warstwa zabezpieczeń przyniesie korzyści firmie tylko wtedy, gdy zostanie zainstalowana, co może nastąpić na przykład po aktualizacji oprogramowania.
Korzystanie z przestarzałego oprogramowania i urządzeń sprawia, że systemy są podatne na ataki.
4. Zwiększ bezpieczeństwo sieci dzięki segmentacji i ograniczeniu dostępu
Celem strategii bezpieczeństwa sieciowego jest zapobieganie nieuprawnionemu korzystaniu z firmowej sieci komputerowej. Jednym z najprostszych i najważniejszych kroków, jakie można podjąć, jest ograniczenie dostępu do sieci Wi-Fi za pomocą silnego hasła, które jest regularnie zmieniane.
Rozsądne jest również ograniczanie i segmentowanie dostępu pracowników do danych i systemów firmy. Chociaż większość zagrożeń cybernetycznych jest zwykle powodowana przez złośliwych hakerów z zewnątrz, znaczny odsetek zagrożeń pochodzi z wewnątrz organizacji (szpiegostwo korporacyjne, ale w kontekście bezpieczeństwa cybernetycznego).
Dlatego należy wdrożyć i utrzymywać ścisłą kontrolę nad dostępem użytkowników, aby ograniczyć szkody, jakie może wyrządzić jeden złośliwy pracownik (lub zagrożone konto).
Znaczenie audytów i doradztwa w zakresie ryzyka technologicznego dla firm
Chociaż wdrożenie opisanych powyżej podstawowych strategii bezpieczeństwa cybernetycznego jest doskonałym punktem wyjścia do ochrony infrastruktury firmy zależnej od Internetu, nie jest to jednak rozwiązanie kompletne. W wielu przypadkach w systemach IT mogą istnieć luki w zabezpieczeniach, których te praktyki nie obejmują.
Zawsze najlepiej jest regularnie przeprowadzać dokładny audyt struktury informatycznej, aby upewnić się, że firma nie jest narażona na ataki ransomware i inne zagrożenia cybernetyczne.
Właściwe zarządzanie ryzykiem technologicznym wykracza jednak poza zwykłą identyfikację i ograniczanie zagrożeń. Wiąże się ono również z wprowadzeniem proaktywnych struktur, które mogą działać jako systemy wczesnego ostrzegania.
Specjaliści ds. zarządzania ryzykiem technologicznym biorą również pod uwagę wpływ nowych modeli biznesowych i konkretnych technologii na działalność firmy. Tworzą i wdrażają cyfrowe ramy, które zachęcają do innowacji i korzystania z przełomowych technologii, zapewniając jednocześnie identyfikację ryzyka i proaktywne zarządzanie nim.
Korzyści dla Twojej firmy
Większość firm znacznie lepiej radzi sobie z wdrażaniem nowych technologii niż z ich wycofywaniem ze względu na związane z nimi wyzwania, takie jak niski poziom usług i ograniczona funkcjonalność, co często prowadzi do przestojów i naruszeń danych, które kosztują firmy mnóstwo pieniędzy.
Według statystyk średnio 72% organizacji zatrudnia zespół ds. zarządzania ryzykiem technologicznym po wystąpieniu naruszenia, a nie przed nim, co nie jest najbardziej opłacalną opcją. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie audytu ryzyka technologicznego, zanim dojdzie do jakiegokolwiek naruszenia.
Oprócz oszczędności kosztów, można uzyskać lepsze zrozumienie funkcjonalności każdego narzędzia informatycznego pod kątem prowadzonej działalności. Najlepsze z nich można następnie ujednolicić w całej organizacji, ułatwiając wszystkim członkom zespołu przestrzeganie ustalonych standardów bezpieczeństwa IT.
W ten sposób zwiększysz swoje szanse na sukces podczas wdrażania podstawowych strategii bezpieczeństwa cybernetycznego opisanych powyżej.
Bio autora
Naresh Manchanda jest partnerem w MBG Corporate Services, międzynarodowej organizacji wspierającej klientów w Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie oraz dostarczającej zrównoważone rozwiązania i strategie, które napędzają transformację biznesową. Założona w 2002 roku i mająca siedzibę w Singapurze firma MBG to 450-osobowy zespół działający w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji, świadczący usługi w zakresie prawa, ryzyka, fuzji i przejęć, podatków, strategii, technologii i audytu.
Zobacz również
-
16 kwietnia 2022
Sztuczna inteligencja i zarządzanie migracją
16 kwietnia 2022Jak zarządzanie wiedzą może pomóc w poprawieniu...
16 kwietnia 2022Ponowne określenie europejskich priorytetów w...
16 kwietnia 2022How Reducing School Dropouts can Increase Youth...
Kategorie
Projekty krajowe
Dotacje UE
Wnioski unijne
Inne