Urządzamy przedpokój

Przedpokój, to zazwyczaj małe pomieszczenie. Urządzenie go jest sprawą niełatwą, tym bardziej, że musi w nim się zmieścić wiele sprzętów. Jak zrobić to funkcjonalnie, a zarazem elegancko, by mógł stać się wizytówką mieszkania?

Jak urządzić mały przedpokój?

Jak przy aranżacji każdego pomieszczenia, zaczynamy od pomiarów przedpokoju. Najprościej byłoby kupić gotowy zestaw mebli. Jednak nie zawsze mamy na niego miejsce. Mała powierzchnia, wymaga kreatywności i ergonomicznych rozwiązań.

Co musi się znaleźć w przedpokoju?

Gotowy zestaw mebli. W jego skład zazwyczaj wchodzi szafa, szafka na buty, wieszak z lustrem. Kupując zestaw, nie musimy obawiać się o dopasowanie stylistyczne poszczególnych mebli, jednak w małym przedpokoju, może to być rozwiązanie niewykorzystujące optymalnie, dostępną przestrzeń.

Szafa wnękowa. Sprawdzi się nie tylko w przedpokoju z wnęką, ale także w wąskim przedpokoju. Dostosowana rozmiarem do kształtu wnętrza, poprawi jego optykę. Musi być wyposażona w drążek do wieszaków. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by rozważyć sposób otwierania drzwi szafy, tak, by nie utrudniały one poruszania się po pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwane.

Szafka na buty. Jeżeli w szafie nie uda się wygospodarować miejsca na szuflady do obuwia, wtedy jest to niezbędny mebel. Podobnie jak w przypadku szafy, zwracamy uwagę na sposób otwierania.

Wieszaki do przedpokoju

Wieszak, to część umeblowania przedpokoju, niezwykle ważna, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi. Korzystać z niego będą nie tylko domownicy, ale także goście. Wieszak ma spełniać rolę funkcjonalną, z zarazem ozdobną. Dlatego warto wybierać atrakcyjne wzornictwo, pasujące do aranżacji przedpokoju. Do wyboru mamy:

  • wieszak stojący- idealny do dużych pomieszczeń, jednak w małym przedpokoju również może znaleźć swoje miejsce. W sklepach jest wiele modeli, warto zwrócić uwagę, by miały zawieszenia nie tylko na płaszcze, ale także na kapelusze, torebki i dodatkowe miejsce na parasole. W małym przedpokoju, wieszak stojący, musi być bardzo stabilny.
  • wieszak wiszący- to najlepsze rozwiązanie do małej przestrzeni. Zawiesza się go na ścianie, dzięki czemu, nie utrudnia poruszania się. Warto wybierać wieszaki z półką, która służy do odkładania czapek. Sklepy oferują także wieszaki w postaci tablicy z haczykami lub w formie listwy.

Aranżacja małego przedpokoju

Ponieważ mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, musimy się ograniczać, by nie zagracić wnętrza. Wymaga to dyscypliny i rezygnacji z wszystkiego, co nie jest tam niezbędne. Nadmiar ozdób, sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze i nieestetyczne. Stylistyka przedpokoju powinna wkomponowywać się w wystrój całości mieszkania. Warto postawić na eleganckie meble, w jasnym kolorze. Przedpokój można optycznie powiększyć przy pomocy lustra. W tym celu, zawiesza się je tak, by odbijało pustą ścianę. Ciemne kolory ścian, sprawią, że wnętrze wizualnie się zmniejszy. Dlatego małe pomieszczenia maluje się na jasne odcienie. W długim, wąskim przedpokoju, dobrze wyglądają niewysokie, wąskie meble i krótsze ściany pomalowane ciemniejszą farbą. Jeżeli do tego dodamy kilka źródeł światła, to uzyskamy optycznie większą przestrzeń.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając mały przedpokój?

Mały przedpokój może być funkcjonalny i wygodny, a przy tym elegancki. Jednak wymaga to odrobiny uwagi i przemyśleń. Warto poświęcić temu czas, by nasz przedpokój stał się stylowy i atrakcyjny. Jeżeli wybieramy dekoracje do niego, powinny mieć one również funkcję praktyczną. Wieszak, bez względu na to, czy wiszący, czy stojący, należy systematycznie opróżniać z ubrań. Obładowany płaszczami nie będzie wyglądał ładnie, i przytłoczy niewielkie wnętrze. Straci też swoje walory ozdobne. Nie wolno zapominać o zachowaniu ciągów komunikacyjnych. Wszystkie meble muszą być tak ustawione, by można swobodnie przejść do następnego pomieszczenia.

Mały przedpokój, chociaż trudny do urządzenia, może być wyzwaniem, które przyniesie doskonałe efekty i wiele radości. Nie należy lekceważyć jego aranżacji, gdyż to właśnie tu, stawiają pierwsze kroki nasi goście. Nie chcemy, by odnieśli złe wrażenie. Nam samym będzie wygodniej się funkcjonowało w pięknie i praktycznie urządzonym przedpokoju.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również