Zainteresuj sobą inwestora

W ciągu ostatnich lat za sprawą wsparcia z Funduszy Europejskich powstało blisko siedemdziesiąt funduszy seedowych. Zainwestowały one w blisko tysiąc start – upów. W kolejnych latach jeszcze więcej pochodzących z Unii pieniędzy ma trafić do stawiających pierwsze kroki firm ( http://www.a1europe.pl/oferta/oferta-na-kompleksowe-pozyskiwanie-i-obsluge-dotacji-unijnych ). Wszystko ma odbyć się za pośrednictwem funduszy seedowych oraz akceleratorów. Co zrobić, aby swoim pomysłem zainteresować fundusz? Jaki projekt można uznać za idealny? Na co kierują swoją uwagę inwestorzy? Odpowiedzi udzielają przedstawiciele aż trzech funduszy.

Kamila Misztela, Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym 

Jak scharakteryzować projekt idealny?

Z pewnością powinien to być projekt innowacyjny oraz niepowtarzalny. Oznacza to, że musi być rozwiązaniem jakiegoś realnego problemu. Powinien także zaspokajać zidentyfikowaną potrzebę rynkową, a nawet stanowić wartość dodaną dla jego potencjalnych użytkowników. Warunkiem, który uznawany jest za konieczny jest także pozytywna opinia ekspertów w zakresie technologii, a także możliwość wykonania założonych faz przy dofinansowania nie przekraczającym dwustu tysięcy euro. Najważniejsze jest jednak to, aby nad projektem pracował dobry i w pełni zmotywowany zespół ludzi, którzy mają niezbędne kompetencje. I to zarówno naukowe, jak i biznesowe.

Marcin Bielówka, Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego

Co zrobić, aby zainteresować sobą fundusz?

Największe znaczenie ma spotkanie z funduszem. Projekty trafiają do nas zarówno poprzez wypełniony formularz znajdujący się na stronie internetowej, na spotkaniach, konferencjach oraz przez networking. Najważniejsze znaczenie ma jednak spotkanie oraz samo przedstawienie projektu. Bywało tak, że projekt przedstawiony na papierze przypadał nam do gustu, ale na spotkaniu okazywało się, że pomysłodawca sprawiał wrażenie, jakoby nie był w stanie projektu pociągnąć. Bywało również zupełnie odwrotnie: opis projektu nie wzbudzał zachwytu, a po spotkaniu okazywało się, że człowiek nas porwał i że posiada dużo większe umiejętności niż tylko przygotowanie dokumentów. BIZNES Daj rozpędzić swój biznes w akceleratorze

Michał Kalina, Innovation Nest

Na jakim etapie start – up może ubiegać się o dofinansowanie z wejść kapitałowych?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że pieniądze zbierane są na określony cel. Ten na ogół jest uzależniony od etapu, na którym w danym momencie znajduje się spółka. W związku z tym może to być przygotowanie prototypu, już następnej wersji produktu, sprzedaż, a nawet wkroczenie na nowy rynek.

Zobacz również