Jak wybrać karmę dla owczarka niemieckiego i jak obcinać paznokcie u psa?
Wybór właściwej karmy dla psa to nie lada wyzwanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość produktów dostępnych na rynku. Wyzwaniem okazuje się również obcięcie paznokci naszemu pupilowi. Podpowiadamy, jak zrobić te dwie rzeczy, aby zakończyły się sukcesem.
Sucha karma dla owczarka niemieckiego – jaką wybrać?
Sucha karma to podstawa żywienia wszystkich psów, zwłaszcza tak dużych jak owczarki niemieckie. Aby jednak nasz pupil zdrowo się rozwijał, potrzebuje odpowiedniego zestawu witamin i składników odżywczych. Warto zatem zakupić dobrej jakości karmę, która sprosta szczególnym wymaganiom tej rasy.
Owczarki niemieckie to psy, które zwykle prowadzą intensywny tryb życia. Uwielbiają tresurę, kontakt z człowiekiem, zabawę i wszelką aktywność. Warto zatem zadbać o to, aby stosowana przez nas karma gwarantowała czworonogowi odpowiednią ilość energii. Wówczas pies będzie prawidłowo się rozwijał i dużo ruszał, co jest dla niego zbawienne, gdyż gwarantuje odpowiednią masę ciała.
Mając owczarka niemieckiego, musimy zdawać sobie sprawę z jego dużej wrażliwości jelitowej. Nie powinien on zatem jeść tłustych pokarmów, gdyż może to wywołać choroby trzustki. Warto zatem wybierać karmy i zawartości minimum 30% mięsa wołowego, jagnięcego, z kurczaka, kaczki czy też dziczyzny.
Dobrze jeżeli skład karmy zostanie wzbogacony o składniki korzystnie wpływające na pracę serca psa. Tak działa tauryna zawarta w karmie Royal Canin German Shepherd Adult. Starszym owczarkom warto podawać karmę z polifosforanem sodu, który zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.
Jak obcinać psu paznokcie?
Paznokcie psów ścierają się w trakcie chodzenia. Nie zawsze jednak ten naturalny proces jest wystarczający, toteż paznokcie mogą być zbyt długie. Rodzi to dyskomfort, a nawet sprawia ból i utrudnia chodzenie, jeżeli paznokcie wrosną w poduszki łap. Aby tego uniknąć, warto je systematycznie obcinać.
Musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Wykorzystać możemy:
- nożyczki – dedykowane są małym psom, gdyż nie uporają się z grubymi i twardymi paznokciami dorosłych czworonogów. Aby obciąć paznokieć, musimy wykorzystać swoją siłę,
- cążki – to niezwykle wygodny sprzęt, w przypadku którego siła obcięcia pochodzi ze specjalnego mechanizmu. Zwykle wyposażone są w antypoślizgową rączkę, co umożliwia pewny chwyt, oraz w mechanizm ochronny ostrzy. Ciekawą funkcją jest regulacja ostrzy. Wybierając cążki, warto zadbać o to, aby były wyposażone w mechanizm zabezpieczający przed nadmiernym skróceniem paznokcia,
- gilotyny – działają na podobnej zasadzie co cążki. Są równie wygodne, co jednak jest kwestią indywidualną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, o ile nasz pupil nie ma nic przeciwko takim zabiegom,
- pilniki i szlifierki – największym atutem ich stosowania jest to, iż nie niesie ono ryzyka uszkodzenia nerwów psa, które znajdują się w paznokciach, a dzięki specjalnym nakładkom jesteśmy w stanie dopasować sprzęt do twardości pazurów. Taki zabieg nie zawsze jest jednak chętnie przez psa odbierany.
Obcinanie paznokci to dla psów bardzo stresujący zabieg. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, aby był on przeprowadzany w spokojnej atmosferze, gdy zwierzę jest zrelaksowane i chce z nami współpracować. Zmuszając go do zabiegu, jeszcze bardziej go zestresujemy i sprawimy, że zawsze będzie on odbierał to jako coś niemiłego.
Paznokcie należy obciąć jedynie na końcach. Jeżeli pies ma bardzo zaniedbane pazury, najlepiej skracać je etapami. Wówczas na pewno nie wyrządzimy psu krzywdy. Zabieg warto przeprowadzać po kąpieli psa lub po spacerze w deszczu. Wtedy płytka jest bardziej miękka, co ułatwia jej skracanie. Jeżeli zaś w trakcie zabiegu pupil bardzo się zdenerwujemy, spokojnie możemy odłożyć czynność na następny dzień.
Podsumowując, wybór karmy dopasowanej do wymagań danej rasy oraz zabieg obcinania paznokci u psa to nie lada wyzwania. Na rynku dostępne są jednak produkty żywnościowe dedykowane konkretnym rasom, a także narzędzia pozwalające na szybkie i bezbolesne obcięcie pazurów.
Zobacz również
-
28 czerwca 2018
Prawo do bycia zapomnianym we włoskim systemie...
28 czerwca 2018Stosunki między Radą Europy a UE w dziedzinie...
28 czerwca 2018Tysiąc słów dla poparcia polityki zewnętrznej Unii...
28 czerwca 2018O integracji i prawach człowieka
Kategorie
Projekty krajowe
Dotacje UE
Wnioski unijne
Inne