Co to jest nauka "na wyrywki" (Bite-Sized Learning)

Żyjemy w świecie, w którym informacja biegnie szybko. Za każdym razem, gdy włączamy telefon lub komputer, za każdym razem, gdy łączymy się z Internetem, otrzymujemy nową porcję informacji na jakiś temat. Wszystkie te informacje kształtują nasz sposób myślenia, zachowania i tak dalej.

Szybkie i łatwe sesje szkoleniowe

Otrzymywanie właściwych informacji we właściwej kolejności i we właściwym czasie jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dostosowując się do tego, edukacja zaczyna działać w ten sam sposób. Ludzie nie mają dziś zbyt wiele wolnego czasu. W rezultacie, jeśli chcą się uczyć, będą musieli to robić w sposób, który dostosuje się do ich potrzeb i ograniczonego czasu.

Kluczem do tego jest nauka w małych porcjach. Idea stojąca za nauką "na wyrywki" jest bardzo prosta. Zamiast ciągłego kursu, bite-sized learning koncentruje się na dostarczaniu szkolenia w małych kawałkach. Uczący się mają możliwość uczenia się poprzez wypełnianie małych wolnych przestrzeni w ich bardzo zajętym życiu.

Ucz się w swoim wolnym czasie

Każdy ma co najmniej pół godziny dziennie, aby poświęcić je na zajęcia. A ze względu na jego cyfrową formę, nie ma określonego czasu, kiedy osoba może oddać się nauce w małych kawałkach. A jeśli te zajęcia są doskonale zorganizowane, to mogą być jeszcze bardziej efektywne.

Organizacja kursu odgrywa w tym przypadku bardzo ważną rolę. Kursy szkoleniowe muszą mieć odpowiednią adnotację, muszą być indeksowane i przeszukiwane, aby studenci/uczniowie mieli możliwość znalezienia tego, czego szukają bez większego wysiłku.

Rozwiązywanie współczesnych problemów

Wyobraź sobie, że bierzesz dziesięciogodzinny kurs, na który normalnie musiałbyś zarezerwować cały dzień, i rozbijasz go na półgodzinne sesje szkoleniowe, które mogą trwać miesiąc. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie po prostu zatrzymać się, jeśli potrzebujesz i podnieść klasę tam, gdzie skończyłeś. Możesz wstrzymać lekcję, przewinąć ją, aby usłyszeć szczegóły ponownie, a w wielu przypadkach możesz nawet wysłać swoje pytania do odpowiedzi.

Najważniejszą rzeczą w odpowiednio zindeksowanych szkoleniach bite-sized learning jest to, że są one dostępne w każdej chwili. Dlatego też są one bardzo popularne w przypadku szkoleń opartych na pracy. Możesz na przykład wykonywać jakąś pracę dla swojego działu i nie pamiętasz dokładnie, jak ją wykonać. Zamiast szukać w Internecie, czasami godzinami, możesz po prostu znaleźć odpowiedni 30-minutowy kurs bite-sized i przejść przez niego jeszcze raz.

Dlaczego bite-sized learning jest tak popularny?

Bite-sized learning rozwiązuje bardzo ważny problem, z którym boryka się dziś wiele osób. Brak wolnego czasu i rozproszenie uwagi w codziennym życiu. Ludzie w każdym wieku, chcą spędzać swój wolny czas robiąc coś przyjemnego i łatwego. Staroświeckie zajęcia są czasochłonne i męczące. Nikt nie lubi już przez nie przechodzić. Z nauką w małych porcjach, ludzie mogą modyfikować swoje zajęcia tak jak chcą.

Nauka w małych porcjach okazała się również o wiele bardziej skuteczna, jeśli chodzi o rzeczywiste wyniki. Uczniowie uczą się szybciej, łatwiej i lepiej. Bite-sized learning sprawia, że proces uczenia się jest łatwy i przyjemny. Uczniowie w każdym wieku reagują na to lepiej, ponieważ myślą o tych zajęciach jako o zabawnym sposobie spędzania wolnego czasu i nauczenia się czegoś nowego.

Uczenie się w małych porcjach zmieni WBL

WBL, czyli uczenie się w miejscu pracy, bardzo się zmieni dzięki nauczaniu "na wyrywki". Mniejsze sesje szkoleniowe będą oznaczać więcej czasu na więcej przedmiotów nauczania. Bite-sized learning oszczędza czas i uczy więcej. Firmy na całym świecie zaczynają z tego korzystać i widzą niesamowite rezultaty.

Znane portale szkoleniowe zaczynają stosować ten nowy rodzaj nauki, zamieniając wszystkie zajęcia na sesje typu "bite-sized". Odpowiedź jest wspaniała i teraz więcej osób otrzymuje możliwość szkolenia się w wielu różnych rzeczach. Od marketingu cyfrowego, aż do finansowania ludzie teraz mogą nauczyć się podstaw poprzez małe klasy.

Bite-sized learning okazał się pomóc ludziom w podjęciu decyzji o ich akademickiej przyszłości, ponieważ pozwala im zbadać różne ścieżki i potencjalne kariery przed wybraniem jednej dla siebie.

Bite-sized learning jest wspierany

W skali globalnej, nauczanie w małych grupach jest obecnie wspierane przez wszystkich, a zwłaszcza przez rządy i władze lokalne. Dzięki europejskim projektom, takim jak Big Internprize, ludzie mogą dowiedzieć się więcej na temat bite-sized learning, wziąć udział w zajęciach, a co najważniejsze, otrzymać szkolenie i dowiedzieć się, jak mogą zorganizować własne sesje szkoleniowe.

Więcej informacji na temat tego projektu i bite-sized learning można znaleźć na naszym blogu. Będziemy na bieżąco informować o wszystkich aktualnościach w tej sprawie.

Zobacz również