Pisanie wniosków unijnych – 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację cz I

Zanim przygotowywać będziemy wnioski o dofinansowanie unijne należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które ułatwią nam przygotowywanie stosownego wniosku.

1. Jasno i precyzyjnie zdefiniuj cel projektu Pewnie dla wielu osób będzie to sprawa oczywista. Raczej zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy się starać o jakieś finansowe wsparcie musimy odpowiednio definiować swój projekt i cel jaki będziemy chcieli osiągać. Trzeba pamiętać, że to naszym zadaniem zawsze jest podejmowanie tych działań, które sprawią, że uda się przenieść na kartkę papieru to co w głowie się znajduje i wygląda naprawdę dobrze.

2. Zapewnij środki na sfinansowanie projektu Jeśli będziemy chcieli uzyskać środki to musimy pamiętać, że będzie się to również wiązało z koniecznością prowadzenia różnorakich działań, które pociągną za sobą jakieś wydatki. Wsparcie może mieć różną wielkość i trzeba także sprawdzać jakie środki sami będziemy musieli wcześniej posiadać. Ważne jest kontrolowanie własnych możliwości oraz to czy istnieje źródło finansowania własne.

3. Oceń swoje szanse na pozyskanie dotacji ( W ofercie firmy A1 Europe znajdziesz m.in. pisanie wniosków o dotację: http://www.a1europe.pl/skuteczna-pomoc-w-zakresie-pisania-wnioskow-o-dotacje-unijne).Do wszystkich działań należy podchodzić racjonalnie, tak by oceniać swój projekt i zastanawiać się czy jest szansa na to, że uzyska się dofinansowanie. Niekiedy okazuje się, że projekt jest bardzo dobry, ale niestety nie będzie pasował do danego konkursu. W związku z tym może się wtedy okazać, że nie będzie szans na uzyskiwanie dofinansowania. Dobrze będzie sprawdzić jakie są kryteria formalne, ponieważ jeśli nie będziemy ich spełniać nie mamy szans i projekt od razu będzie odrzucony.

4. Stwórz zespół W zależności od tego jaki duży projekt będzie się przygotowywać można korzystać z jakiegoś wsparcia ale będzie można również robić to samodzielnie. Przy dużych projektach na pewno wsparcie takie będzie miało znaczenie, dlatego warto sprawdzać jak wygląda funkcjonowanie pracowników i czy można oczekiwać, że poświęcą oni odpowiednio dużo czasu na wykonanie tego konkretnego projektu jaki się pojawi.

5. Planuj i kontroluj wykonanie planu Wszystkie działania, jakie będą podejmowane powinny być również bardzo dobrze planowane. Jeśli będzie się odkładać wszystko na ostatnią chwilę to nie będzie przynosić efektów. Warto więc dzielić sobie projekty na mniejsze etapy, by potem do każdego takiego etapu dobrze się przyłożyć i wypracować rzeczywiście zadowalające efekty. Warto także wyznaczyć sobie okres, w ramach którego dany projekt ma być przygotowywany i realizowany.

Zobacz również