Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2016 – krok po kroku cz I

W momencie, gdy mamy jakąś trudną sytuację często będziemy mieli jeszcze więcej energii do działania. Dlatego w tym momencie będziemy na tyle silni, że będziemy w stanie walczyć o dotację z UE, by swoją działalność rozpocząć.

W tym roku mamy jednak taką sytuację, że nie występują dotacje bezzwrotne, ale możliwe, że w przyszłym roku ta sytuacja będzie się zmieniać. Jeśli więc o takich dotacjach myślimy to już teraz warto się do tego odpowiednio przygotować. Przygotowania będą jakiś czas trwać, dlatego warto już teraz pomyśleć i przygotowywać się powoli do pisania wniosków o dotację ( http://www.a1europe.pl/skuteczna-pomoc-w-zakresie-pisania-wnioskow-o-dotacje-unijne ). Obecnie na rynku finansowym mamy jeden kredyt, który ma stałe oprocentowanie. Można się starać o niego, ale wiązać się to będzie z koniecznością zwrotu środków. Ten wpis przedstawi kilka praktycznych kroków, które ułatwią przygotowywanie wniosku o dotację z UE. Pierwszy krok – znalezienie projektu i sprawdzenie kryteriów

Projekty unijne najczęściej będą się pojawiać w okresie pierwszego kwartału każdego roku kalendarzowego. To ten momenty, gdy powinniśmy szukać dla siebie konkursów, które będą nam właśnie odpowiadać. Trzeba zobaczyć jakie będą funkcjonować programy i czy mogą one pasować do naszych oczekiwań. Każdy projekt ma swoje konkretne kryteria, które musimy brać pod uwagę. Najczęściej dotyczy to wieku osób, które o wsparcie będą się starać czy też konkretnej aktywności jaką się prowadzi. Okazuje się, że Unia przede wszystkim będzie wspierać takie osoby, które do tej pory były bez pracy. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji to możemy mieć nadzieje, że uda nam się takie wsparcie od UE uzyskać.

Drugi krok – rekrutacja do projektu i duuużo cierpliwości W momencie, gdy znajdziemy konkurs i firmę, która go prowadzi można zgłaszać się z pytaniami, które akurat dla nas będą najważniejsze. Taki podmiot, który prowadzi projekt również organizuje spotkania dla osób zainteresowanych i na tych spotkaniach dowiemy się wszystkiego co szczegółowe dla danego programu. Warto również mieć zaświadczenie, by pokazać w UP, że staramy się o dotacje. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nagle pani będzie nas kierować do pracy. Procedura walki o dotację jest długa i może trwać nawet kilka miesięcy. Zanim ogłoszone zostaną terminy i będzie można podpisać umowę tak naprawdę będzie trzeba długo czekać. Jednocześnie należy mieć dużo cierpliwości i liczyć się z tym, że wiele dokumentów będzie trzeba gromadzić i składać w urzędzie, gdy będziemy o taką dotację się starać. Dobrze będzie mieć również odpowiednie uzasadnienie pomysłu. Wszelkie zgody, zaświadczenia, dodatkowe dokumenty mogą mieć duże znaczenie.

Zobacz również