Zielona przedsiębiorczość: Zrównoważony rozwój dla biznesu

W ciągu ostatnich kilku lat światowy kryzys ekologiczny narastał w tempie wykładniczym. My, jako ludzie, jesteśmy zaprogramowani na ewolucję i innowacje. Niestety, wpływ, jaki wywarliśmy na środowisko, był ogromny.

Zmiana status quo

Teraz istnieje potrzeba zmiany i musimy zacząć wprowadzać rozwiązania, zamiast tworzyć kolejne problemy. A co jest lepszym miejscem do rozpoczęcia niż świat biznesu? W końcu większość zmian, które wpłynęły na środowisko, dotyczyła przemysłu przetwórczego.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się koncepcja zielonej przedsiębiorczości, która wydaje się być coraz większa i większa. Teraz wiele osób jest zdezorientowanych przez ten termin, widząc, jak po prostu słysząc o zielonej przedsiębiorczości wyobraża sobie firmę, która używa tylko materiałów z recyklingu i obsługuje swoje systemy z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii.

Czym jest zielona przedsiębiorczość?

I tak, chociaż jest to część całej koncepcji, nie jest to jednak to, o co chodzi w zielonej przedsiębiorczości. Zielona przedsiębiorczość obejmuje znacznie szerszy zakres działań, które wykraczają poza to, że pracownicy są po prostu wrażliwi na środowisko.

W rezultacie, gdybyśmy mieli zdefiniować zieloną przedsiębiorczość, zdefiniowalibyśmy ją tak:

Zielona przedsiębiorczość to działalność polegająca na świadomym rozwiązywaniu problemów i potrzeb środowiskowych i społecznych oraz wymyślaniu błyskotliwych, innowacyjnych pomysłów przedsiębiorczych, które przyniosą ich rozwiązanie. Pomysły te charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie pomaga utrzymać równowagę finansową.

Innymi słowy, zielona przedsiębiorczość oznacza, że przedsiębiorstwa i firmy proponują rozwiązania, które mają zastosowanie na całym świecie i mogą pomóc w ratowaniu środowiska. Jednocześnie muszą one upewnić się, że rozwiązania te nie będą miały negatywnego wpływu finansowego na działalność firmy.

Zielony przedsiębiorca

Przedsiębiorstwo nie może stosować metody tworzenia zrównoważonego źródła energii, jeśli prowadzi ona do niestabilności finansowej dla samego przedsiębiorstwa.

Opierając się na Zielonej Przedsiębiorczości, musimy również zdefiniować pojęcie i pozycję Zielonego Przedsiębiorcy. Jest to osoba stojąca za kulisami, ta, która kieruje całym przedsięwzięciem.

Zielony Przedsiębiorca to osoba, która rozpoczyna przedsięwzięcie przedsiębiorcze, które jest ekologiczne z założenia, a wszystkie produkty i procesy, które z niego wynikają, są również ekologiczne od momentu powstania przedsięwzięcia.

Wspieranie zielonej przedsiębiorczości

Aby zielona przedsiębiorczość odniosła sukces jako koncepcja, firmy muszą zacząć stosować nowy model, który pomoże im zarówno w promowaniu zielonych przedsięwzięć, jak i w ich ekologizacji. W przypadku starszych przedsiębiorstw, które mają już określony sposób działania, osiągnięcie tego celu może zająć więcej czasu.

Trzeba będzie zmienić fundamenty, a w większości przypadków firmy po prostu nie mają na to budżetu. Ale nawet jeśli mówimy o nowym przedsięwzięciu, kapitał nadal odgrywa najważniejszą rolę.

W tych dniach i w nadchodzących latach europejscy zieloni przedsiębiorcy otrzymają wsparcie, którego potrzebują. Unia Europejska bardzo poważnie podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju i zwracania się ku przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom problemów.

Dzięki działaniom takim jak Europejski Zielony Ład, zauważamy, że coraz więcej środków budżetowych przeznaczanych jest na programy promujące działania przyjazne środowisku, co prowadzi do serii "inwestycji, które pomogą zarówno w tworzeniu nowych zielonych przedsiębiorstw, jak i w zmianie obecnej polityki dla starych firm.

Wchodzenie w zieloną przedsiębiorczość

Można śmiało powiedzieć, że zielona przedsiębiorczość jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek. Biorąc pod uwagę nie tylko problemy środowiskowe, ale również kryzys pandemiczny, zauważamy, że ludzie są bardziej skłonni do tworzenia społecznych i ekologicznych przedsiębiorstw.

Na koniec dnia, młody przedsiębiorca musi być w stanie odpowiedzieć na pytanie: "Wjaki sposób moja firma pomaga rozwiązać problemy środowiskowe i społeczne?". Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Wszystko, co musisz zrobić, to pozwolić, aby kreatywność i innowacyjność były połączone.

Dobrą rzeczą w nowoczesnej zielonej przedsiębiorczości jest fakt, że dzięki dzisiejszej technologii, zakres potencjalnych pomysłów wzrósł. Ludzie mogą teraz korzystać z nowych i innowacyjnych technologii, aby wymyślać nowe modele, które pozwolą oszczędzać energię, rozwiązywać istniejące problemy i oczywiście przewidywać przyszłe problemy, które mogą się pojawić.

Edukacja jest ważna

Po raz kolejny widzimy, że edukacja jest ważna i może być świetnym sposobem na poprawę praktyk i działań. Przedsiębiorcy, którzy chcą zostać zielonymi przedsiębiorcami będą musieli poznać wszystkie aktualne problemy i technologie, które mogą pomóc w ich rozwiązaniu. Będą musieli określić charakter swojej działalności i wymyślić działania skoncentrowane na swojej wiedzy.

Co najważniejsze, zielona przedsiębiorczość będzie musiała mieć długoterminowy wpływ. Tworzenie rozwiązania problemu, które po prostu nie będzie miało zastosowania w ciągu najbliższych kilku lat, nie jest rozwiązaniem, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju i być może o udoskonaleniu i zmianie obecnych praktyk.

Zielona przedsiębiorczość i zrównoważony rozwój

Większość współczesnych przedsiębiorców i właścicieli firm stara się pójść o krok dalej i przekroczyć koncepcję zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój polega na utrzymywaniu rzeczy w dobrym stanie. Musimy upewnić się, że dzisiejsze działania nie mają wpływu na środowisko, a tam, gdzie jest to możliwe, cofnąć się do poprzedniego etapu, w którym nie było zagrożenia.

Jednak świat się zmienia i wielu uważa, że zrównoważony rozwój nie jest celem. Przeciwnie, uważają oni, że wszystkie przyszłe zmiany i ulepszenia będą musiały skupić się na zmianie praktyk i metod, a nie na powrocie do starych sposobów.

Jest to oczywiście coś, co może mieć ogromny wpływ na zieloną przedsiębiorczość. Obecnie jednak wydaje się, że przedsiębiorcy nadal podążają za koncepcją zrównoważonego rozwoju w zielonej przedsiębiorczości. Dopiero dzięki wymiernym wynikom będziemy mogli zrozumieć, która metoda jest najlepsza i jak zmieni się zielona przedsiębiorczość w nadchodzących latach.

Zobacz również