Przegląd etyczny wniosków w ramach programu "Horyzont 2020".

Wnioski w ramachprogramu Horyzont 2020 koncentrują się na ważnych zagadnieniach naukowych, które mogą zmienić świat, jaki znamy. Każdego roku w ramach finansowych programu "Horyzont 2020" realizowana jest ogromna liczba badań naukowych. Wyniki tych badań muszą dostarczyć odpowiedzi na istotne problemy, które wymagają rozwiązania. Racjonalne jest, że badania te nie będą naruszać światowych zasad etycznych.

Zgodnie z prawem europejskim, każdy wniosek dotyczący programu "Horyzont 2020" musi przejść ocenę etyczną zaraz po rozpoczęciu oceny projektu. Umowa o dofinansowanie może zostać podpisana dopiero po zakończeniu procesu oceny etycznej i spełnieniu przez wniosek wymaganych warunków.

Proces przeglądu

Powodem oceny etycznej propozycji projektu jest sprawdzenie, czy propozycja budzi jakiekolwiek wątpliwości etyczne. Jeśli tak, to kwestie te muszą zostać odpowiednio rozwiązane podczas realizacji projektu.

Ocena etyczna jest niezależną oceną. Każda opinia dotycząca kwestii etycznych, należąca do lokalnych lub krajowych organów etycznych, które zostaną uwzględnione we wniosku, zostaną wzięte pod uwagę. brana pod uwagę. Opinie te nie będą jednak miały wpływu na wynik oceny etycznej.

Punkty ciężkości oceny etycznej:

  1. Prawa człowieka i ochrona istot ludzkich
  2. ochrona i dobrostan zwierząt
  3. ochrona danych i prywatności
  4. Ochrona środowiska
  5. Wykorzystanie wyników badań w złych zamiarach
  6. Zgodność z prawem międzynarodowym, unijnym i krajowym

Inne bardzo ważne punkty, które można uwzględnić w przeglądzie etycznym przeglądu etycznego:

  1. Integralność badań,
  2. Fabrykowanie, fałszowanie i plagiat w proponowanie
  3. Wykonywanie lub przegląd badań lub w raportach z badań wyniki
  4. Przedstawianie nieprawdziwych referencji i nieprawidłowości w zakresie autorstwo

Organizacja oceny etycznej

Ocena etyczna składa się z 2 etapów.

Etap 1: Kontrola etyczna

W pierwszym etapie propozycje, które wydają się nie budzić wątpliwości etycznych, są wstępnie sprawdzane w celu zidentyfikowania potencjalnych kwestii natury etycznej. Jeśli takie kwestie się pojawią, wniosek przechodzi przez pełny proces kontroli i jest sprawdzany pod kątem tego, czy wnioskodawcy odpowiednio uwzględniają te potencjalne problemy.

Etap 2: Ocena etyczna

Drugi etap nie zawsze jest konieczny, ale jest niezbędny w przypadku skomplikowanych kwestii, które mogą pojawić się na pierwszym etapie. Jest to etap, który wymaga bardziej dogłębnej analizy. Tylko wnioski, w których występują istotne kwestie, będą wymagały etapu oceny etycznej.

W obu tych etapach angażują ekspertów ds. etyki

Wdrażanie wyniki

Po zakończeniu oceny etycznej , jej wyniki zostaną przedstawione konsorcjom na początku lub zaraz po zakończeniu przygotowania grantu. Organizacje otrzymają kompletny raport podsumowujący ocenę etyczną, który będzie zawierał sugestie dotyczące etyki wniosku, w razie potrzeby. Oto pięć możliwych wyników oceny etycznej:

  1. Brak kwestii etycznych
  2. Czystość etyki
  3. Warunkowa zgoda na etykę
  4. Wniosek o dodatkowe informacje
  5. Brak zgody pod względem etycznym

Brak kwestii etycznych

Wniosek nie budzi kwestii etycznych. Nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań

Atest etyczny

Komunikat ten jest przyznawany wnioskom, które świadomie podnoszą kwestie etyczne i odpowiednio się do nich odnoszą. Z informacją o zgodności z zasadami etycznymi wniosek nie wymaga dalszych prac w zakresie etyki, a część dotycząca etyki może zostać przeniesiona w niezmienionej formie do części B oceny skutków finansowych regulacji dotyczącej etyki.

Warunkowe potwierdzenie zgodności z zasadami etycznymi

W tym przypadku można wydać zgodę, ale tylko pod pewnymi warunkami. W raporcie, który otrzymają organizacje, znajdzie się zestaw wymogów etycznych , które będą musiały być spełnione, aby wniosek przeszedł na poziom odprawy. Organizacje są zobowiązane do przestrzegania tych wymagań. Wymagania te mogą obejmować:

  1. Zgłaszanie się do Komisji lub zainteresowanej agencji, regularnie
  2. Powołanie niezależnego doradcy lub rady ds. etyki
  3. Przeprowadzenie kontroli etycznej
  4. Dostarczenie Komisji lub agencji większej ilości dokumentów i dalszych informacji
  5. Dostosowanie metodologii w celu zapewnienia zgodności z zasadami etycznymi i odpowiednim prawodawstwem

Pewne wymagania będą musiały zostać wprowadzone również do umowy o dofinansowanie, podczas prezentacji.

  • Etyka Wymagania etyczne, które należy spełnić po rozpoczęciu projektu, są automatycznie włączone do umowy o dofinansowanie w formie "zadań etycznych".
  • Etyka wymogi etyczne, których termin spełnienia przypada przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, wymagają zazwyczaj zaktualizowania sekcji dotyczącej etyki w części opisowej (część B) opisu działania (załącznik 1). działania (załącznik 1). Może to jednak dotyczyć również innych części załącznika 1. W wyjątkowych przypadkach przed podpisaniem umowy o dotację mogą być wymagane dodatkowe dokumenty uzupełniające. przed podpisaniem umowy o dotację.

Koordynator lub wnioskodawca solowy będzie musiał również wykonać pewne zadania. Zadania te są następujące:

  • aktualizacja opis działania (DoA) w stosownych przypadkach w celu uwzględnienia wymogów etycznych i opisać sposób ich spełnienia w trakcie realizacji projektu
  • dostarczenie dokumenty uzupełniające, jeśli w wyjątkowych przypadkach będą wymagane przed podpisaniem dotacji
  • uwzględnia uwzględnić wszelkie zalecenia zawarte w sprawozdaniu podsumowującym dotyczącym etyki.

Wniosek o dodatkowe informacje

W tym przypadku koordynator zostanie poproszony o dostarczenie agencji dodatkowych informacji które będą potrzebne do zakończenia procesu oceny etycznej. Może to mieć miejsce w w przypadku poważnych lub złożonych kwestii etycznych, brakujących informacji i wielu innych!

Brak zatwierdzenia pod względem etycznym

Jeżeli wniosek nie ma etycznej, nie będzie on uznany za kwalifikujący się do finansowania. Wniosek zostanie odrzucony. Informacje, które otrzyma koordynator otrzyma następujące informacje dotyczące decyzji:

  1. Decyzja o odrzuceniu wniosku.
  2. Powody odrzucenia wniosku
  3. Sposób, w jaki organizacja może się od niej odwołać

Wymagania i rezultaty

Wymagania etyczne wymogi etyczne zawarte we wniosku są uznawane za materiały do dostarczenia i będą automatycznie zostaną automatycznie włączone do umowy grantowej. Są one znane jako materiały do dostarczenia w zakresie etyki i będą one generować pakiet roboczy "wymagania etyczne".

Pakiet ten, jeśli Pakiet ten, jeśli dotyczy, będzie musiał zostać dodany i złożony wraz z umową o udzielenie dotacji, jak tylko przegląd etyczny zostanie zakończony. Będzie to ostatni pakiet w liście WP. Organizacje mają jednak możliwość przeniesienia tego pakietu roboczego do dowolnej innej pozycji na liście, chociaż zaleca się, aby zachować Wymagania etyczne" na końcu listy, aby nie wpływać na numerację innych pakietów. numerację innych pakietów roboczych.

Zobacz również